Betegségbiztosítás kockázatelbíráló szakvélemény
Betegségbiztosítás igényrendező szakvélemény
Mindenhol a Földön, az emberek hasonló kockázatokkal rendelkeznek, pl.: betegség, baleset, terhesség, szülés, gyermekeik
megbetegedése, lakás vagy autó és így tovább.
A betegségbiztosítás tagok (ügyfelek) is egy külön közösséget alkotnak egy biztosító szervezetében. Külön tartalékot hoznak létre nekik is a díjaikból, ahonnét az kap pénzt, akit valamilyen betegség biztosítási esemény ért.
Nem mindenkit lehet beengedni, és nem mindenkit ugyanolyan feltételekkel. Egy súlyosan egészségkárosodott ember elvihetné közösség pénzének nagy részét.
Ezért alkalmaz a biztosító kockázatelbírálókat. Cél tehát a kockázatközösség pénzének a védelme, így a díjak is alacsonyabban maradhatnak, mivel csak az fizet többet, aki veszélyesebb. A túl nagy kockázattal rendelkezők sajnos felárral sem mehetnek be a biztosítottak körébe.
A bírálásnál a kor, a nem, a munkakör és a szabadidős tevékenység meghatározás után a legfontosabb elem az Egészségügyi Nyilatkozat tartalma. Ezt szerződéskötéskor különös figyelemmel kell kitölteni. A kérdéssor mindenre rákérdez. Kitöltése során a Polgári Törvénykönyv szerint közlési kötelezettségünk van.
Mondjuk el bizalommal az biztosítási üzletkötőnknek (ugyan úgy, mint saját orvosainknak) problémáinkat:
- Betegség
- Sérülések
- Gyógyszereink neve, adagja,
- Zárójelentéseink,
- Egészségügyi kis könyveink, dokumentumaink (cukorbetegség, vérzékenység, kismama stb.)
Így gyorsíthatjuk a kockázat elbírálást. Egészségügyi problémák miatt a biztosítók csak feltehetően módosítással fogadják el az ügyfél ajánlatát, vagy el is utasíthatják azt. Még mindig jobb, ha az elején kiderülnek a dolgok, mint akár több éves díjfizetés után csalódunk egy elutasított szolgáltatás miatt (biztosító mentesülése).
Közléseink nyújtanak jogalapot:
- Biztosítási védelem terjedelmének korlátozásához, pl.: szerződés előtt meglévő betegségek kizárása a kockázatviselési körből.
- Biztosítási díj módosításához, pl.: 25% pótdíj.
- Indokolatlan igénybevétel korlátozásához.
Amennyiben a kockázat-elbírálás során változás történik a leendő szerződés paramétereiben, az ügyfélnek ebben az esetben is jogában áll az ajánlattól elállni, és a már befizetett díjakat visszakövetelni. Különös élethelyzetekben és nagy biztosítási igényeknél a biztosítók orvosi vizsgálatot is előírhatnak.
Természetesen minden esetre nincs felkészítve a weboldal, egyedi eltérések lehetnek.
Biztosítási igényünk esetén a Polgári Törvénykönyv szerint nemcsak bejelentési, hanem adatszolgáltatási kötelezettségünk is van. Mindez határidőn belül írásban kell, a szolgáltatási jogalap és mérték megállapításához.
Igényrendezések ’átfutási idejét’ az összes irat beérkezésétől számítják.
vissza
Milyen biztosítási események (igények) lehetnek?
Például:
Műtét - Egyszeri gyógyulási támogatás (műtét)
- Folyamatos kórházi fekvőbeteg gyógyítás
- Gyermeke a biztosítottnak 1-14. életév között,
Folyamatos kórházi fekvőbeteg gyógyítás - Kiemelt kockázatú betegség
- Nemzetközi második orvosi szakvélemény
- Szülés
- Baleseti műtét
- Baleseti egyszeri gyógyulási támogatás (műtét után)
- Baleseti eredetű folyamatos kórházi fekvőbeteg gyógyítás
- Balesti műtét Magyarország határain kívül
- Baleseti egyszeri gyógyulási támogatás
Magyarország határain kívül (műtét után) - Baleseti eredetű folyamatos kórházi fekvőbeteg gyógyítás
Magyarország határain kívül - TB I-II rokkantság
- Csonttörés stb.
Ezen események szolgáltatásainak jogosultságát – esetenként orvosi szakvélemény kérésével - vizsgálja az igényrendező. Összesíti a szolgáltatási díjakat, indítja (lehetőleg folyószámlára: gyors) a pénzt.
A biztosítási szerződéseknek vannak közös szabályai. A csalódások elkerüléséhez fontos a betartásuk. Ellenkező esetben e miatt is mentesülhet egy biztosító, azaz nem kell szolgáltatást teljesítenie. Fő szabályok:
Közlési kötelezettség: a szerződő és biztosított a szerződéskötéskor köteles a biztosítás elvállalása szempontjából lényeges minden olyan körülményt a biztosítóval közölni, amelyeket ismert, vagy ismernie kellett.
Nem vonatkozik a közlési kötelezettség, a nem lényeges körülményekre; és az olyan lényeges körülményekre, amelyeket a biztosított (szerződő) nem ismert, és nem is kellett ismernie. (Polgári Törvénykönyv)
Változás bejelentési kötelezettség: a szerződőt és biztosítottat terheli a szerződéskötést követően. Lényeges körülmények változását megfelelő határidőn belül kötelesek a biztosítónak írásban bejelenteni. (Polgári Törvénykönyv) Pl.: foglalkozása, szabadidős tevékenysége lényegesen megváltozik a korábbi kockázatvállaláshoz képest.
Súlyos gondatlanság esete a szerződés személyei részéről, pl.: ittas vezetés, stb.
Tehát igényrendezésnél még megpróbálják kiszűrni a téves igényeket, a kockázatközösségben ’tisztán játszó’ ügyfelek érdekében. Sportnyelven szólva ez a FAIR PLAY.
Tipp: ha a fentiek miatt nem érezzük jogosnak a mentesülést, az igénylés természetesen újra beadható.
Tipp: általában a biztosító már a biztosítási kötvénnyel egyidejűleg igénybejelentő lapot is küld. Figyeljünk a pontos kitöltésre, aláírásaink meglétére. Zárójelentéseket, hatósági vizsgálatokat (pl.: baleseti jegyzőkönyv) mellékeljünk.
Személyes időpontot kérek
Cimkék: