MABISZ (Magyar Biztosítók Országos Szövetsége) Műtéti Lista
0-ás műtét csoport 1-es műtét csoport 2-es műtét csoport 3-as műtét csoport | ![]() Megtekintéshez szükséges |
Acrobat Reader dokumentumokban kereshetsz. A listák tartalmazzák az egészségügyi eljárások neveit és a WHO kódjait.
Latin-magyar, magyar-latin szótárakat itt találsz.
A kódrendszerek a betegségek nemzetközi osztályozására szolgálnak az egészségügyben. Hivatalos WHO és BNO kód lista segíti a diagnózisok és az elvégzett tevékenységek, beavatkozások nyilvántartását, beazonosítását. Zárójelentéseiden mindkettővel találkozhatsz.
Betegségbiztosítás díjkalkulációt kérek! >< Időpont egyeztetést kérek!
Példák
o Privát egészségügyi intézetnél: WHO 52140 Submucosus septumresectio.
o Állami egészségügyi intézetnél: BNO M6530 Pattanó ujj.
A BNO kódrendszer hivatalos nemzetközi forrása a WHO honlapja; az OEP által finanszírozott egészségügyi ellátások tekintetében a www.gyogyinfok.hu az irányadó!
Mi a WHO kód?
Magyarországon a közfinanszírozott ellátások jelentési rendszerében olyan kódtörzset használnak, amely minden esetben 5 karakter hosszú.
Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) az Egyesült Nemzetek Szervezetének egyik szervezete, anemzetközi közegészségügy koordináló hatóságaként működik. Székhelye a svájci Genf városban található. A szervezet alapokmánya 1948. április 7-én lépett életbe: ez a nap azóta az egészségügyi világnap. A WHO a felhatalmazását és forrásait döntő mértékben a Nemzetek Szövetsége Egészségügyi Szervezetétől (Health Organization, HO) örökölte.Fő funkciói:
· Világszintű iránymutatás adása az egészségügy területén;
· Együttműködés a kormányokkal a nemzeti egészségügyi programok tervezésében, irányításában és értékelésében;· Megfelelő egészségügyi technológia, információ és szabványok kifejlesztése és átadása.
Mi a BNO kód?
A BNO az egészségügyben használt, a betegségek nemzetközi osztályozására szolgáló kódrendszer rövidítése. A BNO kód formátuma: egy betű és négy számjegy. A nemzetközi szakirodalom a kódrendszert ICD-nek rövidíti (The International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems). Kialakításának az volt a célja, hogy bármelyik országban megbetegedett, illetve sérülést szerzett személy diagnózisát egységes kódrendszer alapján lehessen besorolni. A szabványos kódolás alapján a különféle statisztikákat, ország jelentéseket egységes kódolás alapján lehet összehasonítani.
Néhány finanszírozási szabály
· Járóbeteg ellátásban az S és T-vel kezdődő diagnózisok mellé kiegészítő diagnózist is kell írni, mely a sérülést befolyásoló tényezőt adja meg.
· Bizonyos diagnózisokat csak meghatározott életkorú páciensnek lehet megadni (például P96.00 – Veleszületett veseelégtelenség maximum 1 éves korig írható fel).
· Bizonyos BNO-k csak adott nemű páciensnek írható fel (például O84.00 – Ikerszülés, csak nőnek írható fel)